WP API Privacy 1.1.2 - en to de_DE translation catalogue (21 entries)

note: Description of the plugin
en: Strips potentially identifying information from outbound requests to the WordPress.org API
de_DE: Entfernt potenziell identifizierende Informationen aus ausgehenden Anfragen an die WordPress.org-API

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: User-Agent URL
de_DE: User-Agent-URL

en: No changes
de_DE: Keine Änderungen

en: Strip site URL from all WP API requests
de_DE: Website-URL bei allen WP-API-Anfragen entfernen

en: Strip site URL from all requests
de_DE: Website-URL bei allen Anfragen entfernen

en: Replace URL with a unique hash for all WP API requests
de_DE: Website-URL bei allen WP-API-Anfragen durch einen eindeutigen Hash ersetzen

en: Replace URL with a unique hash for all requests
de_DE: Website-URL bei allen Anfragen durch einen eindeutigen Hash ersetzen

en: Options
de_DE: Einstellungen

en: Strip WordPress version information from User-Agent
de_DE: Informationen zur WordPress-Version aus dem User-Agent entfernen

en: Strip external plugins from API calls
de_DE: Externe Plugins von API-Aufrufen ausnehmen

en: Strip external themes from API calls
de_DE: Externe Themes von API-Aufrufen ausnehmen

en: Modify data sent to core update API
de_DE: Daten anpassen, die an die Core-Update-API gesendet werden

en: Strip wp_blog and wp_install headers
de_DE: Die wp_blog- und wp_install-Header entfernen

en: Strip user login info from JSON API
de_DE: Benutzeranmeldeinformationen aus der JSON-API entfernen

en: Debug
de_DE: Fehlersuche

en: Disable HTTPs for packet sniffing (should only be used for testing)
de_DE: HTTPs für Packet Sniffing deaktivieren (sollte nur für Tests verwendet werden)

en: Your settings have been saved
de_DE: Die Einstellungen wurden gespeichert

en: You can configure the options for API privacy here.
de_DE: Hier können die Optionen für den API-Datenschutz konfigurieren werden.

note: translators: contains a number indicating the number of requests intercepted
en: The number of API requests that have been modified since activation is: %s | The number of API requests that have been modified since activation are: %s
de_DE[0]: Anzahl der seit Aktivierung geänderten API-Requests: %s
de_DE[1]: Anzahl der seit Aktivierung geänderten API-Requests: %s

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern
